شهرستان تبریز

شهرستان تبریز یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که در مرکز این استان واقع شده‌است. مرکز این شهرستان، شهر تبریزاست که مرکز اداری و سیاسی استان است. شهرستان تبریز طبق آخرین تقسیمات کشوری از ۲ بخش، ۴ شهر، ۶ دهستان و ۶۷ روستاتشکیل شده‌است

مردم

جمیعت شهرستان تبریز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۱٬۷۷۳٬۰۳۳ نفر بوده که از این تعداد ۱٬۶۲۳٬۰۹۶ نفر ساکن ۴ شهر تبریز، سردرود، خسروشاه و باسمنج و ۱۴۹٬۹۳۶ نفر نیز ساکن روستاهای شهرستان بوده‌اند.

جغرافیا

وسعت شهرستان تبریز به‌طور تقریبی ۱۷۸۱ کیلومتر مربع است. شهرستان تبریز از شمال به شهرستان اهر، از جنوب به شهرستان اسکو، از شرق به شهرستان هریس و بستان آباد و از غرب و شمال غرب به شهرستان شبستر و شهرستان سرسبز مرند محدود می‌گردد.

این شهرستان در ۴۶ و ۲۵ طول شرقی و ۳۸ و ۲ عرض شمالی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده‌است و ارتفاع تقریبی آن از سطح دریا۱۳۰۰تا۲۱۰۰ متر متغیر می‌باشد.

شهرستان تبریز از دو ناحیهٔ کوهستانی و دشت تشکیل شده‌است. ارتفاع از سطح دریا در دشت ۱۳۱۰ و در مناطق کوهستانی تا ۲۱۰۰ متر بالغ می‌گردد. این شهرستان از شمال و جنوب، به‌وسیلهٔ کوه‌های عینالی و سهند احاطه شده‌است.

پوشش گیاهی و جانوری

پوشش گیاهی و جانوری شهرتبریز به‌شرح زیر است:

درختان: انواع درختان راش، بلوط، ممرز، افرا، ون و همچنین درختان میوه جنگلی از قبیل گردو، گیلاس، فندق، سیب و گلابی
گیاهان (عمومی): کنگر وحشی، خارشتر، چمن، خاکشیر، قیاغ اولی، شیرین بیان، روناس، گندمیان، بومادران و گون، کتیرا (در بیشتر نواحی در بیشتر ایام سال می‌رویند.)
گیاهان (جلگه تبریز)
مراتع ییلاقی (به‌ویژه در دامنهٔ تودهٔ کوهستانی سهند) و مراتع قشلاقی (اطراف دریاچه ارومیه)
گیاهان (دامنه‌های سهند): به‌علت شیب تند و سنگلاخی‌بودن پوشش گیاهی مانند گونه‌های مناطق کوهستانی (پوشش گیاهی دامنه‌های سهند از پوشش گیاهی دامنه‌هایسبلان فقیرتر است.)
گیاهان (در نواحی جلگه‌ای و کم‌ارتفاع): مانند گیاهان ایران مرکزی (در نواحی خشک‌تر، گیاهانی مانند خارشتر، فراوان وجود دارد.)
جانوران: گرگ، گراز، روباه، خرس، قوچ، میش، بز وحشی، شغال، آهو و خرگوش
پرندگان بومی: کبک، اردک، غاز، قرقاول
پرندگان مهاجر: مرغ سقا، فلامینگو، انواع مرغابی و دُرنا، لک‌لک و حواصیل

تقسیمات کشوری

شهرها: باسمنج، تبریز و سردرود

شهرستان تبریز
شهرستان تبریز Map

این نوشته را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید