صنایع دستی

تاریخچه صنایع دستی و تمدن در ایران دارای سابقه دیرینه‌ای است. قدیمی‌ترین مرحله زندگی بشر در ایران بر طبق آثار بر جای مانده به «عصر حجر میانه» بر می‌گردد. مدارک موجود در «غارهوتو» یا همان «غار کمربند» که در نزدیکی بهشهر فعلی است، نشان می‌دهد که حدود ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد کشت غلات در ایران مرسوم بوده و محصولات به وسیله داسی که از سنگ چخماق ساخته شده بود و لبه دندانه‌داری داشته است، درو می‌شده‌اند.

همچنین دکتر گیرشمن اشاره می‌کند که در عصر حجر میانه افرادی که در کوهستان‌های بختیاری می‌زیسته‌اند، شیوه‌های ساخت «ظروف سفالین» را می‌دانستند. با فرارسیدن «عصر مفرغ» که حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد بوده است، دگرگونی زیادی در دست ساخته‌های ایرانی ایجاد شده است. در دوره زمانی ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد نیز آهن به جای مفرغ مورد استفاده قرار گرفت. دکتر اشمید به مجموعه‌ای از فرآورده‌های دو تا سه هزار سال قبل از میلاد دست یافته که نشان می‌دهد ایرانیان آن زمان در «فلزکاری» و ساخت مصنوعات دیگر مثل هاون،  مجسمه و … مهارت داشته‌اند.

تاریخچه صنایع دستی در ایران

تاریخچه صنایع دستی ایران در دوره قاجار

در دوران قاجار به علت مسائل سیاسی از جمله قراردادهایی که با انگلیس و روسیه منعقد شد و نیز واردات برخی کالاها، به صنایع دستی توجه کافی نشد.

تاریخچه صنایع دستی ایران در دوره پهلوی

در دوران پهلوی نیز صنایع دستی بیشتر در ارتباط با اقشار خاص از جامعه مطرح می‌شد. پس از انقلاب توجه به ابعاد کاربردی صنایع دستی بیشتر دیده شده است و در هر حال صنایع دستی در ایران دارای قدمت و تنوع بسیار زیادی است.

 

مرجع:

امیرخانی، فائقه، آذرماه ۱۳۹۳، پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کارآفرینی فرهنگی، دانشگاه هنر اصفهان